Chytrý dům – krok do budoucnosti

« Zpět na blog

Když už mluvíme o nejinteligentnějším domě, jedná se o budovu, která byla vybavena moderními technologiemi pro zvýšení komfortu a bezpečnosti svých obyvatel. Jednou z jeho klíčových vlastností je schopnost zvýšit energetickou účinnost při užívání a provozu budovy.

Rozvoj technologií nepochybně ovlivňuje náš každodenní život. Používáme v práci i doma. Má nám pomoci udělat něco rychleji a efektivněji, rychleji komunikovat, zvýšit pocit bezpečí; dalo by se to dlouho vyměnit. Technologie nám zkrátka mají usnadňovat život. Myšlenka inteligentní konstrukce je relativně nová a rozhodně stále ne příliš běžná. Inteligentní budova byla donedávna synonymem něčeho exkluzivního a elitního. V současnosti jsou však systémy pro chytrou domácnost stále dostupnější a za chvíli budou široce využívané nebo dokonce nezbytné.

K této skutečnosti přispívá i rostoucí povědomí o nutnosti snižovat spotřebu energie. Směrnice Evropského parlamentu z roku 2010 navíc ukládá členským zemím povinnost od začátku roku 2019 všechny nově postavené veřejné budovy a od začátku roku 2021 všechny nové návrhy domů vzniklé v Evropské unii byly vyvíjeny s myšlenkou s nejnižší možnou spotřebou energie. V budované budově může být inteligentní instalace založena na tradiční kabeláži. Ve stávajícím, pokud se chcete vyhnout kování stěn a renovaci, se obvykle používají rádiové bezdrátové systémy. Návrh inteligentní instalace musí vycházet z podrobné analýzy potřeb a požadavků obyvatel.

Jak chytrá domácnost usnadňuje každodenní fungování

V minulosti měla každá z instalací používaných v domácnosti jeden úkol a individuální automatizaci se samostatnými ovladači a dálkovými ovladači, např. zabezpečovací systém nebo topný kotel. V době, kdy se v domácnostech objevovaly nové a stále modernější instalace: klimatizace a větrání, různá osvětlení, žaluzie (vnitřní i venkovní), multimédia nebo zavlažování zahrady, ak? potíže související s odděleným ovládáním. Inteligentní technologie v tomto případě vznikly na základě potřeby propojení jednotlivých systémů v jeden za účelem jednotného a snadného ovládání.

Práce chytré domácnosti je založena na práci počítače – rozsáhlého ovladače, který sbírá a zpracovává signály ze senzorů umístěných v domě a zahradě. Slova - klíče, které se objevují u hesla "chytrý dům" jsou hlavně:

  • Komfort - pohodlí při používání systému chytré domácnosti je založeno na vzdáleném provádění řady ovládacích a řídících činností za uživatele.
  • Stav - zahájení poplachových, bezpečnostních nebo odstrašovacích procedur, když se objeví nebezpečné situace vně nebo uvnitř budovy: mimo provoz v době nepřítomnosti obyvatel - zaslat Informace majitelům a bezpečnostní kanceláři, ale také osvětlení, žaluzie nebo zámek dveří; uvnitř: kouř, uhlík, podchlazení, povodeň atd.
  • Úspora při užívání budovy – odhadem, inteligentní instalace může ušetřit cca 30 % nákladů. Správná konfigurace ovlivňuje spotřebu elektřiny a plynu. Například: práce s pohybovými čidly zhasne světlo, když v místnosti nikdo není, vypne klimatizaci po otevření okna/dveře na terasu, sníží teplotu a odstraní ji...ať už z elektrické sítě zbytečné zařízení pro noční spánek a/nebo nepřítomnost členů domácnosti, nespustí zavlažovací systém zahrady, pokud nedávno pršelo.

Blog

Také zkontrolujte.

Podkroví - ne tak tajemné

Podkroví - ne tak tajemné

Podkroví má v sobě něco zvláštního. Jsou velmi intimním prostorem domácnosti. V návrzích malých domů zahrnují ložnice,...

Více »

Všechny články a tipy »