Venkovní nebo vnitřní rolety – jaké si vybrat?

« Zpět na blog

Jaro jaro, konečně jsi to ty...

Těžko zastírat, že letošní jaro si zahrálo... Kdo nemusel v květnu vytahovat z garáže rolbu, ať zvedne ruku!
Ale konečně přišlo dlouho očekávané sluníčko a... začínáme si stěžovat - je moc horko, moc dusno, oslňuje, jsou tu komáři, a tak dále a tak dále.
A my si neradi stěžujeme. Děláme to neradi a víme, že tento problém lze snadno vyřešit.
Získejte co nejvíce slunce a počasí a nechte nás zakrýt vaše okna.

Venkovní nebo vnitřní rolety – jaké si vybrat?

První otázka, kterou si položíme, když se rozhodujeme, jaký typ okenního krytu zvolit, je - vezmu venkovní nebo vnitřní rolety?
Ponechme zde estetické hledisko stranou - tím se zabývají témata související s konkrétními řešeními ochrany interiérů před sluncem. Co takhle zaměřit se na funkčnost?

Pokud jde o to, to, co zvolíme, závisí především na výsledku, kterého bychom chtěli pomocí okenních krytů dosáhnout. První myšlenka - ochrana před sluncem; doplňující dotaz - jen ze světla nebo i z tepla? Ve většině případů je odpověď obojí.

Na rozdíl od toho, co by se dalo očekávat, tato odpověď není vůbec zřejmá. Byty/domy/sídla firem obklopená zelení poskytující přirozený stín nebudou potřebovat velkou ochranu před nadměrným horkem. Zde rozhodně postačí řešení v podobě vnitřních rolet - noční a denní rolety, dřevěné žaluzie , vertikály, látkové rolety, sítě proti hmyzu, plisé rolety, fototapety, římské rolety . V tomto případě existuje spousta řešení, jak vidíte. Můžete si vybrat podle funkce pokoje, stylu interiéru nebo jeho barvy (neváhejte a přečtěte si tématické příspěvky).

Pokud ale chcete místnost chránit nejen před nadměrným slunečním zářením, ale i nadměrným teplem, měli byste zvážit instalaci venkovních rolet. Ve většině interiérů se s tímto problémem potýkáme především v horkých letních měsících. Vzhledem k tomu, že asi 90 % času trávíte uvnitř, měli byste se starat o své pohodlí v práci i doma.

Sortiment venkovních krytů tvoří především venkovní rolety a vertikální markýzy (screeny). Posledně jmenované si zaslouží zvláštní pozornost, protože se jedná o nejmodernější řešení, pokud jde o okenní kryty, umožňující řídit přístup světla i tepla. Jsou vyrobeny ze speciální tkaniny, která je schopna zastavit 80 % sluneční energie. Proto jejich alternativní název: tepelná clona. U vnějších krytů klademe kromě zjevné ochrany před světlem důraz na tyto aspekty:

  • výše zmíněná ochrana před nadměrným teplem v místnostech - zde jednoznačné plus pro vertikální markýzy (screeny), jsou v tom lepší než venkovní rolety.
  • viditelnost - opět plus pro vertikální markýzy (zástěny), protože neomezují výhled a zajišťují přísun přirozeného světla umožňujícího volné užívání místnosti bez nutnosti rozsvěcování dalších umělých světel.
  • ochrana proti vloupání - zde se používají pouze venkovní rolety,
  • zvuková izolace - plus pro venkovní rolety.

Řešení montáže - vnitřní a venkovní rolety

Základní rozdíl vyplývá samozřejmě z charakteru výrobku - venkovní a vnitřní rolety. V případě vnitřních žaluzií (dle typu žaluzie) je montujeme na stěnu, strop nebo do okenního rámu. Bez ohledu na zvolený typ je instalace jednoduchá. V případě venkovních krytů jsou zase vertikální markýzy upevněny na okna (z PCV, hliníku nebo dřeva) a vnitřní rolety uvnitř okenního otvoru nebo na fasádě.

Měli byste také pamatovat na dva určité aspekty. První - naše venkovní rolety jsou založeny na adaptačních systémech, které lze aplikovat na hotové stavby (u takových krytů se často uvádí, že je třeba s nimi počítat již ve fázi návrhu stavby). Druhý - máme v nabídce Solar venkovní vertikální markýzy, kde je elektrický pohon napájen solární energií.

Blog

Také zkontrolujte.

Jak vybrat okenní kryt

Jak vybrat okenní kryt

Funkce okenních krytů se mohou lišit v závislosti na jejich typu a typu látky, kterou zvolíme. Dvěma základními jsou ochrana proti slunci a...

Více »

Dekorace a zakrytí oken

Dekorace a zakrytí oken

Téma stínění oken je stále aktuální. Hlavní důvody jsou v módě a funkčnosti. Způsob stínění oken je...

Více »

Všechny články a tipy »